Strona Glowna
Kontakt
Cele i Zadania
Historia Fundacji
Zarzad
Stypendia Aplikacje
Konkursy Recytatorskie
Wydarzenia
Wladyslaw Reymont Biografia
Fundatorzy

Stypendia Fundacji W. Reymonta:

45-ta Uroczystość Wręczenia Stypendiów
Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie

Uroczystosc rozdania stypendiów przez Fundacje im.W.Reymonta odbyla sie w ostatnia niedziele listopada 2015 roku w sali Grupy 1-7 Zwiazku Polaków w Kanadzie w Toronto.
Uroczystosc ta zbiegla sie z 90-ta rocznica smierci patrona Fundacji, polskiego poety i noblisty w dziedzinie literatury, Wladyslawa Reymonta.

Prezes Fundacji, Kazimierz Chrapka przywital polonijnych stypendystów oraz licznie przybylych gosci i prezesów organizacji polonijnych, m.in. wymienil: Terese Berezowska - prezeske ZG.KPK, Piotra Rogulskiego - vice-konsula RP w Toronto, Jana Cytowskiego - przewodniczacego Rady Polonii Swiata, Teda Fujarczuka - prezesa Fundacji im. Maxymiliana Kolbe, Aline Braun - prezeske Stowarzyszenia Marii Curie-Sklodowskiej, Wieslawe Chrapka - prezeske Kola Przyjaciól Fundacji Jana Pawla II w Toronto, Stanislawa Laska - prezesa "Sybiraków", Michala Kustre - prezesa PISK, Marie Nowotarska - dyrektora artystycznego Salonu Muzyki,Teatru i Poezji w Toronto.
Podkreslil równiez obecnosc kamerzysty Henryka Bartula filmujacego cala Uroczystosc dla stacji telewizyjnej "Polish Studio" sponsorowanej przez polonijna Credit Union.
Nastepnie K.Chrapka przedstawil obecnych na Uroczystosci fundatorów stypendiów: Aleksandre Dobranowska, Jessy i Alberta Flis, Danute Gadzala-Warszawska, Mary Haidasz-Cybulski, Stanislawa Lasek, Malgorzate Berlowska i Janusza Drzymale.

Przemoówienie okolicznosciowe wyglosil Kazimierz Chrapka prezes Fundacji informujac o tym, ze w 2015 roku Fundacja pokryla zlegle od kilku lat koszty utrzymania Muzeum Literatury im.Wl.St. Reymonta w Bielsku-Bialej. Tej unikatowej, nie tylko w Polsce ale i na swiecie, instytucji grozilo zamkniecie z powodu braku funduszy na utrzymanie i dzialalnosc muzeum. Kustosz tego muzeum i ostatni skryba w Polsce, pan Tadeusz Modrzejewski wlasnorecznie juz ponad 30 lat przepisuje cala poezje Wladyslawa Reymonta oraz wzbogaca te rekopisy przez siebie malowanymi ilustracjami. Cale wnetrze muzeum jest równiez ozdobione przez artyste w stylu wsi z czasów Reymonta. Prezes Fundacji zaprezentowal obecnym jeden egzemplarz rekopisu "Chlopi" - "Wiosna" przepisanego przez Tadeusza Modrzejewskiego, a który zostal wypozyczony przez kustosza dla Fundacji im.W.Reymonta w Kanadzie.

Nastepnie odbyla sie ceremonia wreczenia Nagrody sp. Tadeusza Glisty dla zasluzonego dzialacza Polonii Teda Fujarczuka. Nagrode przekazali Marina i Greg Glista.
Prezes Polskiej Inicjatywy Studentów w Kanadzie, Michal Kustra oraz byly prezes Andrzej Dabrowski zaprezentowali Medal PISK za prace spoleczna dla Polonii, który w tym roku zostal przyznany dla Pauliny Pedziwiatr.
Bardzo wzruszajacym momentem byla prezentacja, przez prezesa Kazimierza Chrapke, ksiazki wydanej przez Fundacje im. W.Reymonta pt. "Wygnancy". Ksiazka ta to cykl wspomnien napisanych przez znanych w Polonii Sybiraków Aniele i Stanislawa Lasek z Oshawy. Pan Stanislaw Lasek - prezes "Sybiraków" nie kryl wzruszenia i powiedzial do stypendystów, zeby zawsze godnie reprezentowali kraj swoich rodziców i dziadków - Polske. Aby godnie reprezentowali Polonie i zyczyl, aby nigdy nie zaznali glodu, nedzy, strachu i wygnania.

Vice-prezes Fundacji im. W.Reymonta Witold Jaroszewski, a zarazem Przewodniczacy Komitetu Stypendialnego zwrócil sie do studentów, którzy za swoje wysokie wyniki w nauce, prace i dzialalnosc spoleczna zostali uhonorowani przyznanymi stypendiami. Zlozyl im gratulacje i zyczyl dalszych sukcesów . Pan Jaroszewski poinformowal, ze do Fundacj wplynely 62 podania o przyznanie stypendium. Komitet po rozpatrzeniu wszystkich aplikacji przyznal 35 stypendiów i 4 zapomogi. Nastapil teraz punkt kulminacyjny Uroczystosci - wreczenie stypendiów przez fundatorów i kuratorów Fundacji.

W dalszej czesci Uroczystosci Vice-konsul RP w Toronto Piotr Rogulski odznaczyl Prezesa Fundacji Kazimierza Chrapke Medalem "Zasluzony dla Kultury Polskiej", motywujac ta decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielkimi osiagnieciami w promowaniu kultury polskiej i jezyka polskiego przez pana K.Chrapke zarówno w Polsce jak i w Kanadzie. Pogratulowal równiez Fundacji osiaganych efektów w swojej dzialalnosci oraz zyczyl dalszych sukcesów.

Prezes ZG. KPK pani Teresa Berezowska zwrócila sie do polonijnych stypendystów nie tylko jako prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, ale jako matka i nauczycielka, której zalezy aby uczniowie, studenci i cale nasze mlode pokolenie wzrastalo w poczuciu odpowiedzialnosci i orientacji w tym co sie wokól nas dzieje i jakie zmiany zachodza w swiecie. Zachecala aby aktywnie w tych przemianach uczestniczyli i przodowali w podejmowaniu nowych inicjatyw.
Przewodniczacy Rady Polonii Swiata pan Jan Cytowski zabierajac glos powiedzial, ze waznym jest, aby mlode pokolenie Polonii zawsze pamietalo o tych, którzy pozostaja poza granicami Polski, o tych którzy chca wrócic do ojczyzny i o tych którzy cierpieli a nawet zycie oddali za to, ze byli Polakami.

Konczac Uroczystosc Wreczenia Stypendiów Kazimierz Chrapka zwracajac sie do stypendystów powiedzial, ze Polonia liczy na nich jako przyszlych dzialaczy i liderów Polonii w wielokulturowej Kanadzie. Prosil aby nie zapominali o jezyku polskim, o swoich korzeniach kulturowych i swoim pochodzeniu. Zachecal aby bardziej jeszcze wlaczali sie w zycie Polonii w Kanadzie. W tym momencie szczególnie serdecznie podziekowal bylemu stypendyscie Fundacji im. W.Reymonta, Dr Michalowi Surkont, MD, CCFP z London, który rewanzujac sie za otrzymane w przeszlosci stypendia, sponsorowal tegoroczna Uroczystosc Stypendialna.

Zamykajac oficjalnie to jakze udane i pelne wrazen spotkanie, prezes jeszcze raz podziekowal za przybycie i zaprosil wszystkich na poczestunek i prywatne rozmowy ze stypendystami.

Rzecznik Prasowy Fundacji
Aleksandra Florek

  pdf - "Chlopi" W.Reymonta - egzemplarz recznie przepisany przez Tadeusza            Modrzejewskiego
  pdf - Prezentacja nagrody sp. Tadeusza Glisty dla Teda Fujarczuka
  pdf - Prezentacja Medalu PISK dla Pauliny Pedziwiatr

 45 Uroczystość Rozdania Stypendiów

Witold Jaroszewski - Przewodniczacy Komitetu Stypendialnego

Wreczenie Medalu "Zasluzony dla Kultury Polskiej" dla Kazimierza Chrapki przez vice-konsula RP w Toronto, Piotra Rogulskiego

Prezentacja ksiazki "Wygnancy". Od lewej: Danuta Niton, grafik, Lidia Buzny, Stanislw Lasek, Kazimierz Chrapka

Stypendyści,fundatorzy,kuratorzy Fundacji i goście honorowi


Kompletna aplikacja składa się z dwóch części:

1) W. Reymont Foundation Scholarship Application (pdf format do druku)

2) forma online


Ogólne warunki przyznawania stypendiów:
  • Polskie pochodzenie
  • Obywatelstwo kanadyjskie lub prawo do stałego pobytu w Kanadzie
  • Co najmniej drugi rok studiów na wyższych uczelniach
  • Osiągnięcia w nauce
  • Zaangażowanie studenta w organizacjach studenckich, młodzieżowych i w pracy społecznej (nie tylko w polskich organizacjach).
  • Zaagażowanie studenta lub rodziców/dziadków w organizacjach polonijnych.
  • Stypendium można otrzymać tylko trzy razy.
  • Fundacja przynaje rownież zapomogi dla studentów w trudnej sytuacji finansowej.
Korespondencję związaną ze stypendiami prosimy kierować do:

Komitet Przyznawania Stypendiów
4949 Eramosa, 6th Line
Rockwood, Ontario N0B 2K0

Aplikację stypendialną można uzyskać pod w/w adresem lub elektronicznie (od początku września do połowy października):
www.reymontfoundation.com
e-mail: scholarship@reymontfoundation.com

Dodatkowych informacji udziela
Witold Jaroszewski (519) 856 4874
email: scholarship@reymontfoundation.com

Niekompletne podania nie będą rozpatrywane.
Wymagana jest wersja aplikacji z bieżącego roku.


Każdy stypendysta Fundacji W. Reymonta musi osobiście odebrać stypendium podczas w/w uroczystości. STYPENDIA NIE BĘDĄ WYSYŁANE POCZTĄ!
W przypadku dużej odległości (ponad 200 km) lub innych przyczyn uniemożliwiających odebranie stypendium, zostanie ono wraz z dyplomem wręczone podczas jednej z uroczystości polonijnych w miejscu zamieszkania lub pobytu studenta.
W przypadku nie zgłoszenia się po odbiór stypendium, zostanie ono przyznane innemu studentowi w nastepnym roku akademickim.


Lista Przyznawanych Stypendiów

NAZWA STYPENDIUM
WARUNKI PRZYZNANIA
Fundacja W. Reymonta Scholarship Ogólne warunki
Blaski Alex Memorial Scholarship
(ZPwK Gr. 43 - Barrie)
Ogólne warunki - studenci z okolic Barrie
Borek Maria i Czesław Scholarship Ogólne warunki - studenci z okolic Durham/Oshawa
Chrapka Kazimierz
The W. Reymont Foundation
President's Schoolarship
Ogólne warunki - zaangażowanie społeczne
Dobranowski Julian Memorial Scholarship Ogólne warunki
Drzymała Janusz i Roma Scholarship Ogólne warunki - studenci nauk ścisłych i inżynieryjnych
Dulemba Aleksander i Stefania Scholarship Ogólne warunki - studenci medycyny, studenci w trudnej sytuacji finansowej
Flis Walter i Anna Memorial Scholarship Ogólne warunki
Gadzała Franciszek Memorial Scholarship Ogólne warunki - studenci historii Polski U.of T. urodzeni w Kanadzie
Głogowski Franciszek Memorial Scholarship Ogólne warunki
Haidasz Senator Stanley Fellowship Ogólne warunki - zainteresowanie wielokulturowością, historią Polski i Kanady
Juchniewicz Kazimiera Memorial Scholarship Ogólne warunki
Kacperski Stefan i Weronika
Memorial Scholarship
Ogólne warunki
Klimt Stefan i Janina
Scholarship
Ogólne warunki - studenci w trudnej sytuacji finansowej z okolic Cambridge
Kmietowicz Frank Memorial Scholarship
(ZPwK Gr.20 - Windsor)
Ogólne warunki - studenci Grupy 20
Kokociński George Memorial Scholarship Ogólne warunki
Kuropas Jan Memorial Scholarship Ogólne warunki - studenci w trudnej sytuacji finansowej
Rodziny Krawczyk-Krane
Family Scholarship
Ogólne warunki
Lasek Stanisław i Aniela Scholarship Ogólne warunki - studenci w trudnej sytuacji finansowej
Maziarz Tadeusz Scholarship Ogólne warunki
Michno Bronisław Memorial Scholarship Ogólne warunki
Nawrot Marek Memorial Scholarship Ogólne warunki - studenci geografii lub nauki o środowisku z York University,
Pidperyhora Eleonora Scholarship Ogólne warunki
Dr Piotrowski Adolph Memorial Art Scholarship Ogólne warunki - studenci malarstwa/rzeźby
Sadowski Chester i Maria Memorial Scholarship Ogólne warunki - studentki nauk ścisłych
Sobczak Bolesław i Irena Scholarship Ogólne warunki - studenci w trudnej sytuacji finansowej
Ungar Wacław i Irena Memorial Scholarship Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Ungar Wacław i Irena Memorial Scholarship Ogólne warunki - koncertujący studenci wydziałów muzycznych
Waśkiewicz Wacław Scholarship Ogólne warunki
Żurek Antoni i Jadwiga Scholarship Ogólne warunki
Pope John Paul II Scholarship (ZG ZPwK) Kleryk polskiego pochodzenia studiujący w seminarium na 3 lub 4 roku
Ladies Circle Central Executive P.A.C.
Scholarship
Ogólne warunki - studenci członkiń Kół Polek
ZPwK Gr. 2 - Hamilton
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy 2
ZPwK Gr. 5 - Toronto
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy5
ZPwK Gr. 10 - Brantford
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy 10
ZPwK Gr. 11 - Guelph
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy 11
ZPwK Gr. 17 - Delhi
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy 17
ZPwK Gr. 11 - Thunder Bay
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy 19
ZPwK Gr. 25 - Peterborough
Scholarship
Ogólne warunki - studenci z okolic Peterborough
ZPwK Gr. 35 - Red Lake
Scholarship
Ogólne warunki - studenci z kredytem z j. polskiego lub historii Polski
ZPwK Gr. 95 - Mississauga
Scholarship
Ogólne warunki - studenci Grupy 95 z kredytem z j. polskiego
Polish Club Cambridge
Scholarship
Ogólne warunki - studenci z okolic Cambridge
Polish Students Association U.of T.
Scholarship
Ogólne warunki
Polish Weterans Association - Oshawa
Scholarship
Ogólne warunki
Stypendium Stypendystów Ogólne warunki
M. Curie-Skłodowska Scholarship Ogólne warunki

Kandydatury do Nagrody im. T. A. Glisty

Fundacja W. Reymonta przyjmuje nominacje do rocznej Nagrody im. Tadeusza A. Glisty. Nagroda ta jest przyznawana od 1982 roku dla uczczenia pamięci nieżyjącego Tadeusza Glisty, byłego prezesa Zarządu Głównego Związku Polaków w Kanadzie i działacza społecznego. Celem nagrody jest wyrażenie uznania dla członka Polonii, dobrowolnie poświęcającego swój czas i energię dla dobra społeczności polonijnej i Kanady. Osoba, która zasłuży na nagrodę, dodatkowo otrzyma sumę $500 do złożenia na cel dobroczynny dla organizacji polonijnej przez nią wybranej, albo na indywidualne badania naukowe, publikacje lub na cele kulturalne. Nagroda może zostać przyznana za działalność w określonym roku, w przeciągu kilku lat lub w jakimkolwiek czasie w przeszłości. Laureat musi mieć obywatelstwo kanadyjskie i jego zasługi dla Kanady powinny polegać na działalności na rzecz polsko-kanadyjskiej społeczności. Wyboru dokona komitet, pod przewodnictwem Mariny Glisty. Termin zgłaszania kandydatur upływa z końcem października każdego roku. Wniosek wraz z nazwiskiem osoby nominowanej oraz listę jej zasług i osiągnięć w działalności polonijnej, proszę przesłać na adres:
Fundacja W. Reymonta
Nagroda im. Tadeusza A. Glisty
14 Hester Street
Hamilton, ON L9A 2N2Archiwum z 2014
Archiwum z 2012
Archiwum z 2011
Archiwum z 2010